Dnes je úterý 16.července. Svátek má Luboš. Venkovní teplota: 24°C
  
 
O školce
Výchova
Co jsme zažili
Aktuálně
Akce MŠ
Doplňkové aktivity
Kontakty
Jídelníček
Zaměstnanci
Dokumenty
Projekty
00717695    Co jsme zažili

 

ČERVEN 2022

Poslední předprázdninový měsíc jsme prožili ve znamení témat o dopravě a cestování. Počasí přálo venkovním radovánkám, a protože naše zahrada poskytuje spoustu místa pro dětské hry, hojně jsme ji pro naše pobyty venku využili. Oslavili jsme také den dětí – někdo ve školce a jiný na školce v přírodě. Na konci měsíce jsme se chystali na malování přízemí, což bylo za provozu trošku organizačně náročné, ale vše jsme zvládli a naše zdi opět září čistotou.

V prvním červnovém týdnu bylo 17 dětí na školce v přírodě v Peci pod Sněžkou. Počasí nám přálo a celou školku v přírodě jsme si moc užili. Plnili jsme úkoly od Krakonoše, chodili na túry, hráli si v lese a poznávali nejen místopis, ale i přírodu. Nachodili jsme 45 kilometrů a už se těšíme, až si za rok pobyt zopakujeme (i když bohužel někteří už budou muset místo na hory do školy).

Oslava dne dětí proběhla ve školce v indiánském stylu – odměnou za splněné úkoly bylo nalezení pokladu, ve kterém byly nanuky.

8. června se starší děti zúčastnily olympiády mateřských škol z Novobydžovska. Děti soutěžily v několika disciplínách – běhaly, vyzkoušely medvědí chůzi, hod na koš i do dálky, slalom na koloběžce, štafetový běh… Jako tým jsme sice žádnou medaili nezískali, ale Terezka Piková byla po sečtení všech časů úplně nejlepší ze všech účastněných dětí!!! Za první místo obdržela pohár a my moc gratulujeme.

13. června přijelo do školky divadélko paní Lhotákové s pohádkou Lvíčkův bolavý zoubek. Děti byly opět zapojeny do děje a pohádka je nejen pobavila, ale i poučila.

17. června jsme se sešli s dětmi i rodiči na noční školce. Opekli jsme buřty, prošli si stezku a splnili úkoly, popovídali jsme… no a devět nejstatečnějších dětí přespalo ve školce až do sobotního rána. Snad se nás příští rok sejde více.

22. června se konal školkovský výlet. Naším cílem se stal Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou. Počasí nám přálo, a tak jsme zde strávili celý den. Vyskotačili jsme se na trampolínách a skákacích hradech, prošli se hmyzákovem i dinoparkem. Navštívili jsme zvířátkov, svezli jsme se mašinkou, vyzkoušeli lanový park i sopku a další atrakce. Ani se nám nechtělo domů.

23, června jsme se rozloučili s dětmi, které po prázdninách usednou do školních lavic. Letos je to celkem patnáct školáků. Přejeme jim, aby měli na školku jen ty nejlepší vzpomínky a aby se jim ve škole vše dařilo.

KVĚTEN 2022

Květen jsme společně prožili s tématy o mamince, rodině, řemeslech a pohádkách. Pilně jsme si zopakovali básničky a písničky za celý rok a ty nejhezčí z nich vybrali pro naše závěrečné vystoupení. Školka se oblékla do letní výzdoby, a i my se pomalu těšíme na sluníčko a letní radovánky. Na naši zahradu přibyly dřevěné záhonky, do kterých jsme si společně zasázeli zeleninu. Budeme se o ni starat, abychom viděli, kolik práce to dá, než se taková zelenina sklidí… a už se moc těšíme na první ochutnávky našich výpěstků.

3. května jsme se společně s herečkou Anetou Vavřinkovou vydali na návštěvu Nového Zélandu. Zavedla nás tam pohádka, která nám přiblížila život na tomto vzdáleném ostrově. Představení, které bylo proložené písničkami, všechny nadchlo – děti se zapojily do děje zpěvem či tleskáním a chvílemi se staly součástí celého příběhu.

11. května za námi přijela paní Adamcová, uskutečnili jsme společně projektový den na téma Včely. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací ze života včel, na stanovištích jsme vyzkoušeli to, jak včelky pracují (sběr nektaru, let s křidýlky), prohlédli jsme si včelařské potřeby, skládali puzzle, prohlíželi knížky… Na závěr jsme si vyrobili svíčku ze včelího vosku.

18. května jsme se vydali do Prasku do pohádkového lesa. Čekalo na nás několik stanovišť, kde jsme plnili pohádkové úkoly. Pomohli jsme bludičkám, pejskovi s kočičkou, vodníkovi s vodnicí, kohoutkovi a slepičce… podle obrázků jsme převyprávěli pohádku o Karkulce a z našich pohádkových znalostí si nás vyzkoušel sám Kašpárek. Odměnou byla návštěva Perníkové chaloupky, kde jsme se setkali s ježibabou. Ta si naštěstí nikoho neupekla, naopak nás za splnění všech úkolů odměnila sladkým perníčkem.

24. května proběhlo focení.

26. května odpoledne jsme předvedli rodičům, sourozencům, babičkám, dědečkům i všem dalším hostům to nejlepší z básniček, písniček i tanečků, které jsme se naučili během celého školního roku. Účast byla hojná, věříme, že se vystoupení všem líbilo.

30. května odjelo 17 nejstatečnějších dětí na týdenní školku v přírodě do pece pod Sněžkou… více o této akci v červnu.

DUBEN 2022

Velikonoce, zvířátka a mláďátka… tato tři témata nás provázela měsícem dubnem. Někdy jsme už měli pocit, že neděláme nic jiného, než že malujeme, vystřihujeme, lepíme a barvíme… ale děti tohle všechno moc bavilo a neustále si říkaly o nové věci. Takže jsme celou školku zaplnili slepičkami, kuřaty, zajíčky, ovečkami, malovanými vajíčky a dalšími výrobky, které se tradičně váží k jaru a Velikonocům. Do tohoto vyrábění jsme zpívali jarní písničky, hráli různé hry. A protože nám přálo počasí, trávili jsme hodně času i venku.

13. dubna jsme ve školce zhlédli krásnou pohádku O skřítkovi a víle v podání loutkoherce pana Peřiny.

14. dubna jsme se vypravili na velikonoční koledování po obci. Odměnou za krásnou koledu a „polechtání“ pomlázkou nám byly různé dobroty.

21. dubna za námi přijela Aneta Vavřinková s hudební pohádkou o ekologii. Pomocí pohádkového příběhu se děti dozvěděly to, co mají dělat, aby byly zdravé nejen ony, ale také celá naše planeta Země. Pohádka proložená písničkami a spoustou vtipných momentů, kdy se smály nejen děti, ale i paní učitelky.

28. dubna nám divadlo Koloběžka zahrálo pohádku o tom, jak ježibaba Kolomajzna slavila Velikonoce. U divadélka Koloběžka se vždycky všichni nejen pobavíme, ale také poučíme. Stejně jako tentokrát.

29. dubna se školka proměnila v čarodějné doupě – tento den nepřišly do školky děti, ale čarodějnice. Společně jsme si začarovali, provedli jsme několik čarodějnických pokusů, zasoutěžili jsme si v čarodějných disciplínách a nechybělo ani tradiční opékání čarodějnických buřtů.

BŘEZEN 2022

Říká se „březen, za kamna vlezem“ – ale kdepak my a za kamna! My se i v březnu učíme spoustě nových věcí a objevujeme svět kolem nás. Přicházející jaro k tomu vybízelo i letos. Pozorovali jsme měnící se přírodu, první jarní květiny a první hmyz. Některá z těchto našich pozorování jsme se pokusili i výtvarně či hudebně ztvárnit. Dozvěděli jsme se nové poznatky o ročních obdobích, s karnevalem zaskočili do pohádkového světa a na konci měsíce jsme také nahlédli do vesmíru. Březen byl pestrý a všechna témata nás moc bavila.

8. března za námi do školky přijelo sférické kino. Tato akce nebyla předem plánována, nicméně děti byly z velikého stanu, do kterého se lezlo malým vchodem, nadšené. Pohodlně jsme se usadili a zhlédli příběh o záchraně korálového útesu.

10. března jsme se sešli v maskách na karnevalu. Princezny, Elsy, zvířátka, hasiči, hrdinové z pohádek, kovbojové, policisté či automat na sladkosti... všechny tyto a mnohé další masky nás v tento den navštívily, aby si užily karnevalového veselí. Nechyběl tanec, různé soutěže či promenáda masek. Karneval se jako vždy vydařil.

24. března se ve školce uskutečnil projektový den, který byl zaměřený na polytechnické vzdělávání, konkrétně na výrobu loutkového divadla. Děti se nejprve seznámily s různými materiály na výrobu a následně s pracovními postupy. se tak Nejprve děti vytvořily jeviště ze dřeva, poté vyráběly kulisy a loutky. Ty byly vyrobeny z plsti, při jejich výrobě se děti pomocí provlékání seznámily se základy šití. Když bylo divadlo hotové, zahrála lektorka pomocí dětmi vyrobených loutek pohádku O šípkové Růžence. Divadlo zůstalo dětem ve školce a našlo si své místo při dalších hrách.

26. března se děti pomocí programu „Poznej svého psa“ seznámily s tím, jak se mají chovat k pejskům, jak se o ně starat, co mají rádi k jídlu a co naopak nesmí a co dělat v případě, že potkají volně pobíhajícího psa bez páníčka. Vše si i prakticky vyzkoušely.

30. března jsme absolvovali projektový den na hvězdárně v Hradci Králové. Navštívili jsme digitální planetárium, zhlédli pohádku o tom, jak zvířátka letěla do vesmíru, dozvěděli jsme se spoustu poznatků o vesmíru a dalekohledem jsme se podívali na sluníčko. Byl to zkrátka prima den.

ÚNOR 2022

Měsíc únor je tradičně věnován tématům zdraví, naše tělo, zdravá výživa. Bylo tomu tak i letos. Hry na lékaře, popis vlastního těla, prohlížení knížek, obrázků a dalších věcí souvisejících s tématem tělo byl letos obohacen o novou pomůcku – tou byl model lidského těla včetně toho, co se nachází uvnitř. Dětem se model moc líbil, snadněji si tak představily všechny orgány, které v našem těle máme a seznámily se s jejich funkcí. O zdravé výživě jsme si nejen povídali, ale některá zdravá jídla jsme si také uvařili. Moc nás bavily pohybové hry, do kterých jsme zapojili celé tělo a moc jsme se pobavili třeba při hře Na lepidlo, kdy se daná dvojice musí na domluvený signál spojit danou částí těla.

1. února za námi do školky přijelo divadlo paní Lhotákové s pohádkou O Peciválovi. Tato pohádka se nám úplně hodila k našemu únorovému tématu – dozvěděli jsme se, jak je pro naše tělo důležitý pohyb a zdravá strava.

9. února proběhl ve školce projektový den na téma Zdravé nohy. Program zaměřený na zdravá chodidla... aneb co se dá dělat formou hry, aniž by si děti vůbec uvědomovaly, že cvičí – naopak je to pro ně velká zábava. Děti vyzkoušely chůzi po kamínkách a dalších přírodních materiálech, po různém povrchu i v různě teplé vodě, pokoušely se pomocí chodidel přendávat věci a také kreslit.

15. února jsme zhlédli vystoupení paní Čemusové s názvem "Muzikantský rok". Paní Čemusová zapojila do programu děti – a tak jsme si společně zazpívali, procvičili si rytmus a zahráli na různé nástroje (dřívka, bubínek, ale i obyčejný igelitový sáček).

23. února jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o dravcích, které nám přivezla ukázat jejich chovatelka paní Mazuchová. Děti se postupně seznámily s kánětem Terezkou, sýčkem Vilíkem, puštíkem Rozárkou a orlem Pepou, všechny dravce jsme si prohlédli hezky zblízka a některé jsme si i na chvilku mohli podržet na ruce. Na závěr nám byla ukázána ještě fretka, která na rozdíl od svých ptačích kamarádů nemá žádné jméno.

 

 

LEDEN 2022

V lednu se paní zima zapomněla někde za polárním kruhem. Zkoušeli jsme ji přivolat povídáním o sněhu a zpíváním zimních písniček, ale moc se nám to nedařilo. Občas sice trošku přimrzlo a napadlo pár vloček sněhu, ale na žádné velké zimní radovánky u školky to letos nebylo. Sněhuláky jsme si alespoň vymodelovali a nakreslili, stejně tak jako pár zimních obrázků… Zima se ostatně promítla i do všech dalších činností – do pohádek, příběhů, předčtenářských i předmatematických dovedností.

V týdnu od 10. do 14. ledna absolvovalo 16 dětí z naší školky lyžařský kurz. Každé ráno děti s paní ředitelkou a s paní učitelkou Dvořáčkovou odjely do Vrchlabí, kde se ve skiareálu Kebrlák učily lyžařským dovednostem. Už ve středu jezdili všichni na vleku a dokázaly sjet sami malou sjezdovku!!! Ti největší lyžaři zvládli i jízdu na lanovce a velký kopec. V pátek jsme naše lyžařské úsilí završili karnevalem – jak jinak než na lyžích.

18. ledna jsme ve školce zhlédli loutkovou pohádku Zlatovláska, a to v podání pana Bílka, loutkoherce z divadla Drak. Pohádka se dětem i dospělým se moc líbila, pro děti byl navíc připraven bonus v tom, že si po pohádce mohly osahat všechny loutky.

 

PROSINEC 2021

V prosinci, který je posledním měsícem roku, jsme se tradičně věnovali nadcházejícím svátkům. Povídali jsme si o adventu, o návštěvě Mikuláše, čertů a andělů, o vánočních svátcích… zabrousili jsme do historie a pomocí příběhů ze starých časů se seznámili s tím, jak slavili lidé vánoční svátky dříve. Také jsme se vydali do světa a zjistili, jaké jsou rozdíly v oslavách svátků v některých zemích. Povídali jsme si o tom, jaké jídlo na Vánoce připravujeme, jak si zdobíme naše obydlí a nezapomněli jsme napsat dopisy Ježíškovi. Snad to, co si přejeme, se alespoň z části vyplní… Školku jsme si vánočně vyzdobili a provoněli jsme ji vlastnoručně upečeným cukrovím. Celý prosinec byla ze školky slyšet vánoční hudba a naše zpívání koled.

 V pátek 3. prosince se naše školka proměnila v čertovsko-andělské obydlí. Děti (pardon, čertíci a andělé) netrpělivě čekali na návštěvu Mikuláše. Čekání si krátili tancováním, hrami a soutěžemi. Mikuláš nám ve školce nechal dopis, nestihl nás navštívit, protože mu zapadly sáně v horách. Tak jsme splnili úkoly, které nám zadal a poté se trošku lekli – u dveří ležela kniha hříchů ze samotného pekla!!! Pekelný smrad zvenčí jsme také cítili... slíbili jsme na dálku čertům, že se polepšíme…Čert si potom zvenčí knihu odnesl zpět do pekla. Ale kde je nějaká odměna? Prohledali jsme celou zahradu.... a pak nás napadlo jít se podívat ke stromečku vedle školky... a v Betlémě jsme opravdu mikulášskou odměnu našli.

Ve středu 15. prosince nás navštívil Ježíšek. Přinesl do školky krásně ozdobený stromeček a taky spoustu dárků!!! Panenky, auta, stavebnice, knížky, vzdělávací hry a další a další krásné pomůcky… tohle vše jsme dostali a Ježíškovi jsme za to poděkovali písničkami a koledami. Odpoledne jsme na schodech u kostela vystoupili nejen pro Ježíška, ale také pro rodiče, sourozence, babičky i dědečky… pásmo sestavené z básniček a koled se dětem moc povedlo. Rodičům se podávalo cukroví od dětí a perník, který napekla naše paní kuchařka a nechyběl ani vánoční punč.

Poslední akcí roku 2021 byl projektový den Stavitelé mostů, který proběhl v pátek 17. prosince u Ježečků. Stejně jako Myšičky v listopadu se i Ježečci seznámili s různými druhy mostů, s tím, jak se mosty stavějí. Díky příběhu z knížky se děti dozvěděly o historii Karlova mostu a Karlův most si společně postavily.

 

LISTOPAD 2021

Měsíc listopad jsme věnovali tématům, která nás pozvolna z podzimu přenesli do zimního, lépe řečeno adventního období. Povídali jsme si o tom, jak se zvířátka chystají na zimu, o odletech ptáčků do teplých krajin a pomalu se připravovali na advent a příchod Mikuláše s jeho pomocníky.

Podzim je spojený s barvami, i naše školka se díky výtvarným pracím dětí stala krásně podzimně barevnou. K činnostem jsme využili různé přírodniny – stavěli jsme obrázky z kaštanů, z barevných listů, na vycházkách jsme stavěli z klacíků, kamínků i dalších přírodnin. Pozorovali jsme změny v přírodě, padající listí, nástup chladnějšího a deštivějšího počasí. Naučili jsme se nové básničky i písničky, jaké jiné, než o podzimu a zvířátkách. A protože 11. listopadu bylo Martina, u Ježečků se pekly svatomartinské rohlíčky.

V pondělí 1. listopadu přišlo do školky jen 8 dětí. A protože v pondělí se jezdilo na plavání, stalo se, že by do bazénu jely jen dvě děti. Využili jsme autobus a uspořádali neplánovaně výlet do Hořic. Zatímco dvě holčičky šly plavat, zbytek dětí se přesunul na zahradu k paní učitelce Olince, která bydlí kousek od bazénu. Tady se děti setkali s kocourkem Micíkem, který donedávna bydlel u nás u školky a kterého si paní učitelka vzala do péče. Bylo to moc pěkné setkání.

Ve středu 3. listopadu nás potěšilo divadlo Koloběžka s pohádkou Co malí medvědi o podzimu nevědí. Moc jsme se pobavili, ale zároveň i poučili.

V pondělí 8. listopadu proběhla poslední hodina plavání. Děti měly plavecké závody a užily si vodních radovánek včetně pobytu ve vířivce.

Ve středu 10. listopadu jsme se díky projektu s názvem Medová snídaně dozvěděli různé informace o včelařství a samozřejmě, jak už název napovídá, ochutnali i chleba s výborným medem.

V pátek 12. listopadu proběhl u Myšiček projektový den s názvem Stavitelé mostů. Děti se dozvěděly o stavbách mostů, o historii Karlova mostu a Karlův most si společně postavily.

Nádherná hudební pohádka Domku, domku, domečku v podání paní Hryzlíkové a pana Zámečníka nám udělala radost v úterý 16. listopadu.

V neděli 28. listopadu byla první adventní neděle tohoto roku – ani my nezapomněli hned druhý den zapálit první svíčku na adventním věnci… a čekání na Vánoce začalo…


 

ŘÍJEN 2021

Měsíc říjen byl plně ve znamení podzimu. Ovoce, zelenina, houby, zahrada, pole, les… vším tím jsme se ve školce zabývali. Nechyběla ani výroba různých dobrot z plodů podzimu – uvařili jsme si švestkové knedlíky, upekli jablečný perník, nastrouhali mrkev s jablíčky a nechyběla ani výroba jablíčkovo–hruškového kompotu. Díky sušičce jsme si nasušili křížaly – jablíčka nekrájel nikdo jiný než děti. Nezapomněli jsme navštívit zvířátka v lese, donesli jsme jim pár dobrůtek v podobě ovoce a zeleniny. Sestavovali jsme obrázky z kaštanů, které jsme si nasbírali u kostela a nechyběly ani podzimní písničky, básničky či tanečky. Podzimem ožily i nástěnky, umělecká díla dětí jsou kouzelná.

Také v tomto měsíci pokračovala výuka plavání v hořickém bazénu.

5. října nás navštívila paní Čemusová s hudebním představením „Karneval zvířat“. Děti se prostřednictvím hudby seznámily s několika zvířátky, společně si zazpívaly, zatančily i zatleskaly. Představení paní Čemusové mají vždy krásný příběh a děti jsou vtaženy do celého děje.

14. října jsme se vydali na výlet do Týniště nad Orlicí. Nejprve jsme si prohlédli kachny a plnili pár úkolů, které se týkaly života ptáků. Poté jsme přejeli do lesoparku, kde jsme se seznámili se životem ptáků a lesních zvířat, dozvěděli se o nich mnoho zajímavostí a v lese jsme si zahráli několik her.

20. října nás navštívilo divadlo Anety Vavřinkové s pohádkou „Co malí medvědi o podzimu nevědí“. Poučná pohádka, která byla proložena písničkami, se všem moc líbila.

 


 

ZÁŘÍ 2021

Po prázdninách jsme se opět sešli 1. září v naší školce. Celé první patro je po prázdninách nově vymalováno, okna zdobí nová výzdoba. Někdo chodí do Myšiček, někdo do Ježečků. Někdo je už starý mazák, někdo teprve svůj život ve školce začíná… ale hlavní je, že jsme všichni spokojení, i když v září sem tam nějaká ta slzička ukápla.

Do Myšiček chodí celkem 20 mladších dětí, třídu mají na starosti paní učitelky Martina Dvořáčková a Olga Zatloukalová. Třídu Ježečků navštěvuje letos 18 předškoláků a dvě mladší děti, starají se o ně paní učitelka Věra Šťovíčková a paní ředitelka Kateřina Tomášová.

Školka se nejen rychle zaplnila dětmi, ale také dětskými výrobky, které děti namalovaly, stříhaly a lepily či vymodelovaly. V září nás tradičně provázela témata o školce a o tom kde bydlíme, o naší rodině a kamarádech a potom jsme už plynule přešli do podzimu.

6. září jsme zahájili plavecký výcvik v bazénu v Hořicích. Na děti čeká celkem 10 lekcí, v nichž se naučí mnoha předplaveckým dovednostem – a možná i malým základům plaveckých stylů. Každopádně hned na prvních hodinách bylo vidět, že se děti vody nebojí a dovedou mnoho věcí.

9. září se starší děti (celkem 20) vydaly na projektový den do Archeoparku ve Všestarech. Výlet byl zábavný i poučný. Děti si zahrály na archeology, seznámily se s tím, jak se žilo v pravěku a některé věci si i prakticky vyzkoušely. Staly se také pravěkými muzikanty a na závěr si zkusily při práci s keramickou hlínou vyrobit pravěkou nádobu.

14. září se celá školka vydala na výlet do Jičína, kde pro nás byl v přírodovědném centru přichystán projektový den s názvem „Smyslů plná zahrada“. Děti vyzkoušely na místní přírodní zahradě všechny svoje smysly – pozorovaly květiny, bylinky, ovocné stromy a keře a záhony se zeleninou. Vše prozkoumaly i čichem, poté ochutnávaly a uvařily bylinkový čaj. Došlo i na hmatové vnímání, kdy poznávaly, co se skrývá uvnitř kyblíků. Také pro ně byl připraven jednoduchý pokus ohledně šíření zvuku a na závěr se všichni rozhlédli po okolí velkým dalekohledem.

16. září nás potěšil svou pohádkou Jak šel Slávek kolem světa loutkář pan Polehňa.

30. září se ve školce uskutečnil projektový den s názvem „Bylinky“. Děti poznávaly různé druhy bylin, pracovaly s knihou, s obrázky, plnily úkoly na jednotlivých stanovištích. Největší radost měly z výroby bylinkového pytlíčku a domů si odnášely i květináček se zasetými bylinkami.

ČERVEN 2021

Červen jsme věnovali cestování. Seznamovali jsme se s dopravními prostředky, s bezpečností na silnicích, s dopravními značkami, projeli jsme si svět a vyprávěli si o tom, kde žijí jací lidé, jak se lidé od sebe odlišují, co rádi dělají… Nezapomněli jsme ani na svátek dětí, který slaví děti na celé planetě Zemi. Jeden týden jsme věnovali cestování k moři a životu v moři.

Den dětí jsme oslavili návštěvou zvířátek v Hravém poníkově, Ježečci v úterý 1. a Myšičky ve středu 2. června. Děti si prohlédly zvířátka, některá z nich nakrmily, staraly se o poníky a na ponících se i svezly. Byl to prima zážitek.

Ve středu 9. června jsme se vydali na výlet na včelařskou farmu pana Doležala do Políz. Dozvěděli jsme se mnoho informací o včelách i o životě včelařů, pozorovali jsme včelky i pana včelaře při práci a sami jsme si vyzkoušeli stáčení medu. Med jsme také ochutnali na čerstvém chlebu s máslem.

Ve čtvrtek 10. června za námi přijela paní Čemusová s krásným hudebním vystoupením „Já jsem muzikant“.

Loutkovou pohádku O lvíčku Sultánkovi zhlédli děti ve čtvrtek 17. června.

Uskutečnil se také projektový den „Stavitelé města“ pod vedením lektorky z Malé technické univerzity – 15. června u Myšiček a 22. června u Ježečků. Cílem projektu bylo seznámit se s různými stavbami, děti si zahrály na architekty, stavaře i kartografy. Stavěly budovy z různých kostek, musely se navzájem domlouvat a spolupracovat.

Ve čtvrtek 24. června jsme se rozloučili s našimi předškoláky, kteří od září usednou do školních lavic (letos odchází do školy 10 dětí).

Poslední akcí v červnu byl v pátek 25. června výlet do Krkonoš. Nejprve jsme se prošli z Pece pod Sněžkou do Velké Úpy, kdy jsme plnili úkoly na cestě zvané Krakonošova zpovědnice. Cestou jsme zmokli, ale to nám vůbec nevadilo. Kvůli dešti jsme museli změnit plány. Místo původně plánované zastávky v Baldově světě jsme navštívili pohádkovou výstavu Do Krakonošova v infcentru ve Svobodě nad Úpou.


 

KVĚTEN 2021

Po dlouhé době jsme se opět ve školce sešli všichni a nastal nám snad už „normální“ čas. Tématem května byla maminka a rodina (vzhledem ke Dni matek, který letos připadl na 9. května), ve druhé polovině měsíce jsme se zaměřili na broučky a hmyz. Školkou se opět rozezněly písničky a básničky, na chodbách i ve třídách se objevila nová dětská výzdoba. Vyrobili jsme přáníčka a dárky pro maminky. Mladší děti s nadšením vyprávěly o svých rodinách nad fotografiemi, které přinesly z domova, starší děti zase prozradily to, jak to v jejich rodinách chodí – dozvěděli jsme se spoustu věcí, včetně veselých historek. Všichni se zasmáli nad tím, jak děti vidí svoje maminky – v dotazníčku ohledně maminky se našly i tzv. perly. K pozorování přírody a hmyzu jsme využívali školní zahradu – vše jsme pozorovali přes krabičky s lupami, které jsme pro tuto příležitost zakoupili. Děti byly z pozorování „zvětšenin“ nadšené, zároveň se učily to, že každého broučka mohou nechat v krabičce jen chvilku.

V pondělí 3. května nás ve školce navštívilo divadlo Koloběžka, které s sebou přivezlo veselou pohádku s názvem Šel zahradník do zahrady.

V pátek 7. května se uskutečnil projektový den s názvem Barvy – děti se nejen seznámily s různými barvami a s tím, jak vznikají, ale především si vyrobily pomocí dárek pro maminku – polštářek se srdíčkem. Pracovaly s tzv. létajícími barvami, kdy se prostřednictvím odstředivé síly tvoří obrázek.

V pátek 14. května jsme ve školce zhlédli loutkovou pohádku Dárek pro maminku.

Ve čtvrtek 20. května se děti fotily.

V úterý 25. května jsme se při projektovém dni, který byl zaměřený na stolování, dozvěděli spoustu věcí ohledně etikety stolování. Děti si vše prakticky vyzkoušely, a tak mohou bez obav navštívit restauraci, protože už všichni vědí, co se sluší a naopak.

BŘEZEN, DUBEN 2021

Celý březen a polovinu dubna byla naše MŠ, stejně tak jako ostatní školy v ČR, uzavřená z důvodu nařízení vlády vzhledem k epidemiologické situaci vzhledem k nemoci covid -19. U předškoláků probíhala povinná distanční výuka – děti dostávaly týdenní úkoly. Této výuky se zúčastnilo zcela dobrovolně i mnoho mladších dětí – těm rodiče uzpůsobovali některé úkoly tak, aby je i ti mladší zvládli.

Úkoly jsme společně sdíleli na školkovském Facebooku.

Pro předškoláky se MŠ otevřela 12. dubna a pro všechny děti potom 26. dubna.

ÚNOR 2021

Únor byl ve znamení lidského těla a zdraví. Učili jsme se nejen o tom, jak se jmenují části těla, ale zabrousili jsme i dovnitř těla a povídali jsme si o lidských orgánech a jejich významu. Neopomněli jsme ani zuby nebo smysly. S tím vším souvisí i zdravá strava a zdravý životní styl celkově. Proto jsme si připravili různé zdravé dobrůtky (ovocný salát, zeleninové hranolky) a povídali jsme si třeba o tom, jak je nezdravé kouřit nebo pít alkohol.

2. února jsme se vypravili do lesa za zvířátky. Na sáňky jsme naložili různé dobroty, které jsme v lese nasypali do krmelce. Cesta sněhem byla docela namáhavá, a tak se děti na zpáteční cestě vystřídali na sáňkách, které táhly paní učitelky. Zkrátka – taková menší posilovna 😊

17. února se ve školce uskutečnil projektový den, který byl zaměřený na polytechnické vzdělávání. Děti se seznámily s několika druhy různých stavebnic, nechyběl ani dětský ponk. Postupně jsme si všechny pomůcky vyzkoušeli a moc nás to bavilo. Děti si procvičily základy mechaniky, stavění podle plánku, zručnost, zapojily fantazii a uplatnily kreativitu. Nechybělo domlouvání se s kamarády a vzájemná spolupráce mezi dětmi.

Tento měsíc jsme zakončili karnevalem 25. února. Děti si užily dopoledne v maskách, zatančily si, zasoutěžily a zahrály různé hry. Všichni jsme si karneval užili.

LEDEN 2021

Leden je první pořádný zimní měsíc. A letos se paní Zima předvedla v plné parádě!!! Asi nám chtěla vynahradit to, že díky covidu a všem zákazům jsme nemohli uskutečnit ani lyžování, ani žádné další akce.

Povídali jsme si o sněhu, o zvířátkách v zimě, na řadu přišly i zimní sporty. Školka byla plná sněhuláků a dalších výkresů a výrobků se zimní tematikou. Písničky, básničky a pohádky o zimě byly naším denním chlebem. Díky bohaté sněhové nadílce jsme si užili i zimu venku – pekáčování, koulování, stavění sněhuláků a další zimní radovánky jsme prožívali celý měsíc.

PROSINEC 2020

S prosincem přichází čas adventu a je již tradicí, že jako první zařazujeme téma o čertech, Mikuláších a andělech. Školku jsme si vyzdobili pěkně po čertovsku a naučili jsme se pár čertovských i mikulášských básniček a písniček. Dalším tématem byly samotné Vánoce – ty jsme probrali z mnoha stran, a tak se děti dozvěděly třeba to, jak se Vánoce slaví v různých zemích, jaké dobroty se připravují, zkoušely vůni i chuť různých surovin a nevynechali jsme ani pečení vánočního cukroví. No a společně jsme očekávali den, kdy Ježíšek zavítá i k nám do školky, protože do školky chodí vždycky o něco dříve nežli domů 😊 Nezapomněli jsme ani na zpívání koled, na výrobu vánočních přání a dárečků a na vánoční koledování.

V pátek 4. prosince přišli do školky místo dětí malí čertíci i čertice, andělíčci i andělky. Očekávali jsme příchod Mikuláše s jeho pomocníky – jaké však bylo naše překvapení, když jsme místo toho našli dopis od Mikuláše. V něm bylo psáno, že letos k nám nepřijde, ale že na nás nezapomněl a nadílku nám ve školce schoval. Museli jsme po školce hledat a plnit různé úkoly. Nakonec jsme nadílku objevili, to bylo radosti.  A představte si, že se k nám do školky dobývali i čerti! Paní Hrdá jim ale neotevřela – proč taky, když k nám chodí samé hodné děti…

V úterý 15. prosince přišel do školky Ježíšek. Přinesl nám nejen krásně ozdobený stromeček, ale také krásné dárky. Stavebnice, hry, panenky, knížky… to vše udělalo dětem velkou radost. Děti si hned s novými hračkami začaly hrát a byly moc spokojené. Atmosféru Vánoc doplnila i svačinka u slavnostní tabule – podávalo se cukroví a ovoce. A protože k Vánocům patří i ryba a bramborový salát, nemohl tento pokrm chybět ani na našem stole. K tomu všemu jsme si zazpívali koledy a vyzkoušely jsme si některé prastaré vánoční zvyky.

LISTOPAD 2020

Měsíc listopad byl ovlivněn nemocí covid. I když jsme byli všichni zdraví, z preventivních důvodů spousta dětí zůstala raději doma. A ti ostatní si ve školce hráli, povídali si o tom, jaké máme venku počasí, co se dělá na podzim a jak se zvířátka chystají na zimu. I v malém počtu si děti školku užily.

ŘÍJEN 2020

Měsíc říjen se nesl ve znamení ovoce, zeleniny a dalších podzimních plodů – nezapomněli jsme ani na houby, šípek a na vycházce jsme ochutnali i trnky. Toto téma nabízí velké kreativní využití nejen v oblasti výtvarného zpracování, ale také v oblasti opravdového vaření či pečení. Děti se přímo seznamují s tím, co vše je možné z podzimních plodů uvařit či upéct. Přitom poznávají další nezbytné suroviny (mouka, cukr, vajíčko apod.), učí se o tom, kde se tyto suroviny berou a rozšiřují si svoje znalosti. Samotnou kapitolou jsou dovednosti dětí, které si při vaření vyzkoušejí a zdokonalují. Krájení (ano, krájíme opravdovým nožem), strouhání, míchání… to vše si děti mohly vyzkoušet při přípravě různých pokrmů. Samozřejmostí je to, že dodržujeme nejen hygienická, ale i bezpečnostní pravidla – nicméně dáte-li dětem důvěru např. při krájení nožem, buďte si jisti, že i ony si dají velký pozor na to, jak s nožem pracovat. A co že všechno jsme s dětmi uvařili či upekli? Perník s jablíčky, švestkové buchty, zeleninové hranolky, bramboráčky a švestkové knedlíky – tohle vše děti bravurně zvládly. A kromě toho se naučily nové básničky a písničky, odnesly si nové poznatky o různých věcech z různých oblastí a nechybělo ani cvičení či vycházky do podzimní přírody.

Na konci října se bohužel díky onemocnění covidem u jedné zaměstnankyně MŠ dostala naše školka do karantény, museli jsme MŠ na týden uzavřít. Nákaza se po otestování potvrdila i u dvou dětí, ale všichni nemoc zvládli s lehkým průběhem.

Vládní opatření v souvislosti s onemocněním covid nám omezilo naši plaveckou aktivitu – od 8. října se uzavřely bazény a děti stihly i se zářím „odplavat“ pouze 3 lekce. Snad to v listopadu alespoň částečně doženeme…

Ve čtvrtek 1. října přijelo do školky divadlo Úsměv s loutkovou pohádkou Krakonošova houbovka.

Ve čtvrtek 8. října k nám zavítalo další divadlo, tentokrát děti zhlédly pohádku Jak se veverka Zrzečka chystala na zimu v podání divadla Ivany Lhotákové.

Ve středu 21. 10. jsme měli program s názvem Broučci. Děti se seznámily s různými druhy hmyzu, dozvěděly se o nich mnoho zajímavých informací. V průběhu povídání si zahrály na cvrčka (hra na housle) i na světlušky (běhání se světýlkem). Postupně si na pěti stanovištích vyzkoušela různé dovednosti a seznámily se s novými poznatky o broučcích a hmyzu. Tento projektový den byl velmi zdařilý a děti byly opravdu velmi nadšené.

ZÁŘÍ 2020

Prvního září připadlo letos na úterý. Tento den jsme se ve školce společně setkali nejen s kamarády z předchozích let, ale přivítali jsme i kamarády nové. Sem tam ukápla nějaká ta slzička, ale děti brzy přišly na to, že ve školce je to i bez mamky a bez taťky moc prima – kde jinde najdete tolik nových hraček a kamarádů 😊

Tento školní rok bude naši školku navštěvovat 40 dětí, které budou rozděleny do dvou tříd podle věku. Do 1. třídy s názvem Myšičky bude chodit 18 dětí od dvou do čtyř let a do 2. třídy s názvem Ježečci 22 dětí od čtyř do šesti let.

V září se tradičně věnujeme tématům o naší školce, o kamarádech a seznamujeme se s pravidly. Letošní září bylo ještě navíc ve znamení zvířátek (díky výletu do zooparku) a v posledním zářijovém týdnu jsme se začali věnovat ovoci a zelenině – děti u Ježečků si prožily celý týden ve znamení jablíček, kdy nechybělo ani pečení štrůdlu. Děti se naučily první básničky a písničky, nechybělo cvičení, kreslení, malování barvami či modelování. Hodně jsme si s dětmi povídali o různých věcech, a protože venku vládlo pěkné počasí, trávili jsme spoustu času na naší školní zahradě nebo na vycházce po okolí.

Starší děti začaly jezdit na plavání do hořického bazénu, bohužel díky karanténě, kterou v bazénu měli, se zahájení plaveckého výcviku o 14 dní opozdilo (první hodina proběhla 21. září). Snad děti vše doženou.

V pátek 11. září jsme ve školce zhlédli pohádku Kašpárek a Kalupinka v podání loutkoherce pana Polehni. Klasická loutková pohádka zaujala i malé děti.

Ve středu 16. září jsme se vydali na výlet do zooparku ve Stěžerách. Prohlédli jsme si zvířátka ve vnitřní i venkovní expozici, společně jsme některá z nich nakrmili a o zvířátkách jsme se dozvěděli i spoustu zajímavých věcí. Počasí nám přálo, a tak jsme v zooparku vydrželi celé dopoledne, ani se nám zpět do školky nechtělo.L.Bartoš
2010