Dnes má svátek Alena 
  
 
O školce
Výchova
Co jsme zažili
Aktuálně
Akce MŠ
Doplňkové aktivity
Kontakty
Jídelníček
Zaměstnanci
Dokumenty
Projekty
00583013

www.lunatour.cz
www.ucetnictvi-senkova.cz


    Co jsme zažili

KVĚTEN A ČERVEN 2020

Po dlouhém uzavření mateřské školy z důvodu epidemiologické situace v ČR jsme mateřskou školu otevřeli opět 11. května. Museli jsme dodržovat různá mimořádná opatření a nesměly se konat žádné akce. Některé děti zůstaly i po otevření nadále doma, nastoupily během května či června… někdo se rozhodl nastoupit opět až od září.

Bylo vidět, že nám školka docela chyběla… všichni jsme se těšili na kamarády a společně jsme trávili spoustu času hraním a povídáním. Co nejvíce času jsme pobývali venku na zahradě. Stihli jsme probrat různá témata, ať už to byla zvířátka, počasí, dopravní prostředky či letní radovánky… zkrátka jsme se potupně vrátili do běžného školkovského režimu.

Na začátku června jsme oslavili den dětí cestou za pokladem – plnili jsme různé úkoly a za odměnu na nás na hřišti čekalo překvapení.

Už se všichni těšíme, až se společně sejdeme opět v září. Tak pěkné léto všem 😊

 

DUBEN 2020

MŠ uzavřena

BŘEZEN 2020

Měsíc březen přichází ve znamení jara. Letos bohužel přišel i ve znamení neznámého onemocnění, které vědci nazvali Covid – 19. Díky tomuto onemocnění došlo k celoplošnému uzavření škol, naše mateřská škola byla uzavřena od 17. března.

Do této doby jsme si stihli popovídat s dětmi o přicházejícím jaru a ovšem, co s tímto obdobím souvisí. Namalovali jsme sněženky, začali pomalu chystat velikonoční výzdobu… bohužel naše snažení muselo být z důvodu výše uvedeného předčasně ukončeno.

Jedinou akcí, kterou jsme ještě v březnu stihli, bylo „Vaření s Radkou“. Tento projekt nepřímo navazoval na téma o zdravé výživě, kterým jsme se zabývali minulý měsíc. Lektorka Radka Drobná je výživovou poradkyní a o „jídle“ toho ví opravdu hodně. Děti si popovídaly o zdravých a nezdravých potravinách, třídily zdravé a nezdravé potraviny a učily se co je zdravé a proč. Seznámily se nejen s výživovou pyramidou, ale také s pohádkou o Otesánkovi. A protože nikdo nechce dopadnout jako Otesánek, slíbili jsme si, že se pokusíme některé nezdravé věci v našem jídelníčku aspoň omezit. Na závěr si děti samy připravily zdravou svačinku – pomazánku, kterou si namazaly na „zdravý“ chlebík a vše ozdobily zeleninou.

 

ÚNOR 2020

Paní Zima zaspala i v měsíci únoru. Žádný sníh, mráz… žádná koulovačka. Proto jsme navázali na lednové téma o zdraví a vesele v tomto duchu pokračovali. Rozjeli jsme vše v plné parádě, na nějaký čas se z našich tříd dokonce staly skoro opravdové ordinace lékařů, nechyběla ani lékárna. Hru na lékaře si děti opravdu zamilovaly. Veškeré poznatky o zdraví, zdravé výživě a zdravém životním stylu jsme si pěkně procvičili při různých hrách – skládali jsme obrázky, třídili zdravé a nezdravé potraviny, dávali jsme si hádanky… Taky jsme si pár dobrých a zdravých věcí společně uvařili. Nezapomněli jsme ani na básničky a písničky. Dětem se podařilo namalovat mnoho obrázků na dané téma, samozřejmostí bylo i procvičení si stříhání a lepení, opět v rámci tématu. Když už bylo „dost“ těla a zdraví, rozhodli jsme se rozloučit se zimou (teď přemýšlím, zda se jde loučit s něčím, co ani pořádně nepřišlo – ale možná ano…). Následoval týden pohádek, ke kterým neodmyslitelně v tuto dobu patří karnevaly. Děti se podílely na karnevalové výzdobě a společně jsme si potom karnevalový rej náležitě užili.

Ve středu 19. února za námi přijelo divadlo Úsměv a sehrálo nám klasickou pohádku Bouda, budka. Dětem se příběh o zvířátkách, který byl samozřejmě i poučný, moc líbil.

Ve čtvrtek 27. února jsme se vyřádili na karnevale. Kromě tance v maskách jsme si zahráli různé hry a zasoutěžili si v různých disciplínách. Karneval se opravdu vydařil.

V pátek 28. února nás navštívilo sférické kino – nafoukla se velikánská koule, my do ní vlezli a tam na nás čekalo překvapení – zhlédli jsme pohádku o záchraně mořského útesu. Díky projekci sférického kina se nám zdálo, že jsme i my součástí celého děje moc pěkného příběhu.

 

LEDEN 2020

Když se řekne leden, určitě si všichni představíme pořádnou zimu se vším, co k ní patří – vybaví se nám přinejmenším slova led či sníh. I my ve školce jsme v tomto měsíci s napětím paní Zimu očekávali… zkusili jsme ji přivolat písničkami a básničkami, na nástěnkách se objevili sněhuláci či zasněžené krajinky a stromy… Jenže… paní Zima si asi letos řekla, že bude odpočívat. Ledu ani sněhu jsme se v nížinách nedočkali a na horách to bylo se sněhem také všelijaké. A tak jsme si řekli, že o zimě bez zimy nemá cenu povídat si moc dlouho. Ve druhé polovině ledna jsme změnili téma, které vlastně s tou zimou také souvisí – zabředli jsme do tématu zdraví, lidského těla a zdravého životního stylu. A v tomto tématu se nám tak zalíbilo, že v něm budeme pokračovat i v únoru.   

První lednový týden se z některých z nás stali lyžaři. Deset dětí absolvovalo každodenní lyžařský výcvik na svazích Krkonoš, konkrétně ve skiareálu Kebrlák u Vrchlabí. A lyžovat se naučili opravdu všichni. Jízdu na vleku „poma“ zvládli lyžaři bez problémů, ti nejšikovnější se několikrát vyvezli na kopec i na lanovce. Odměnou za naši snahu byl páteční lyžařský karneval a diplom se sladkou odměnou.

Ve středu 22. ledna za námi přijelo divadlo paní Lhotákové s pohádkou Princezna Žabka. Loutková pohádka o princezně, zlém černokněžníkovi a hodných kamarádech zvířátkách se všem moc líbila.

V úterý 28. ledna jsme zhlédli ve školce pohádku O pejskovi a kočičce v podání divadla Úsměv. Pejska a kočičku mají děti moc rády, takže byly nadšené i z divadelního a trochu netradičního provedení příběhů „Jak pejsek s kočičkou pekli dort a jak myli podlahu“.


 

PROSINEC 2019

Prosinec vždy začíná tématem o čertech, Mikuláších a andělech, nejinak tomu bylo i letos. I výzdoba školky tomu odpovídala… děti tvořily nejen čerty, ale i anděly – ať již z papíru či z jiných materiálů. No a po čertovském období jsme se již naplno věnovali adventu a nejkrásnějším svátkům v roce – Vánocům. Hodně jsme si povídali o tom, co nás na Vánoce čeká, co si přejeme a co bychom naopak přáli ostatním. Nezapomněli jsme každý týden zapálit jednu svíčku na adventním věnci a došlo i na pečení cukroví…

Ve čtvrtek 5. prosince se školka proměnila v nebe s peklem dohromady – do školky tento den přišli malí čertíci i čertice, andělíčci i andělky. Všichni jsme si čertovsko andělskou školku báječně užili. Vyvrcholením dne byla návštěva svaté trojice – Mikuláše, anděla a čerta. Společně jsme jim zazpívali a zarecitovali a každý dostal za odměnu malý dárek. Samozřejmě jsme slíbili, že určitě budeme hodní a budeme dodržovat všechna (nejen) školkovská pravidla.

V pátek 13. prosince jsme vystoupili v kostele na našem koncertě. S pomocí starších kamarádů a některých rodičů (muzikantů) jsme zahráli a zazpívali příběh o narození Ježíška. V kostele bylo velké množství diváků, ale ani to nás nevyvedlo z míry a vše se podařilo na jedničku s hvězdičkou. Koncert se konal poprvé od uzavření kostela od roku 2014 a my doufáme, že opět navážeme na tradici, která zde byla od roku 2006.

V pondělí 16. prosince přišel do školky Ježíšek – donesla nám nejen stromeček, ale také spoustu dárků. Nové stavebnice, hry, knížky… bylo toho opravdu hodně. Asi jsme zlobili jen malinko 😊

V úterý 17. prosince jsme si společně s rodiči vyrobili při dílně pár vánočních dekorací a potom jsme společně poseděli u stromečku, cukroví a pohráli si (nejen) s novými hračkami. A začali jsme se těšit na to, až přijde Ježíšek i k nám domů.

LISTOPAD 2019

Měsíc listopad se odehrával ve znamení strašidel, dýní, vláčku a příprav na zimu. Nepřipravujeme se jenom my, ale hlavně zvířátka, proto jsme si povídali o tom, jaké nástrahy na zvířátka v zimě čekají, proč některá z nich celou zimu raději prospí a proč někteří ptáci odlétají do teplých krajin. Stihli jsme se seznámit také s počasím v různých ročních dobách, s jeho nástrahami a s tím, jak se do každého počasí co nejlépe obléknout a na konci listopadu jsme se už věnovali čertům, Mikulášům a andělům. Polehoučku jsme se začali učit písničky na náš adventní koncert v kostele. Školka se pomalu začala měnit do podzimně – zimní výzdoby.

V pondělí 4. listopadu jsme ve školce přivítali divadlo paní Ulbertové s hudební pohádkou Ferda Mravenec. Pohádka byla plná písniček, které herci doprovodili na kytaru a akordeon, děti se do pohádky zapojily tleskáním i zpíváním. Mravenec Ferda měl u dětí zkrátka velký úspěch.

Ve středu 13. listopadu jsme se vydali do Hradce Králové na výstavu vláčků. Do Hořic na nádraží nás odvezl autobus, do Hradce nás dovezl vlak. Na nádraží jsme si prohlédli různé modely vláčků na několika kolejištích. A protože jsme uměli odpovědět i na záludné otázky pana výpravčího, dostali jsme nejen spoustu obrázků, ale i různých časopisů, jak jinak než s vlaky. Po prohlídce vláčků následovala svačina a pohrání si v nedalekém Auparku a v 11 hodin jsme odjeli vlakem zpět do Hořic a odtud autobusem do školky.

Ve středu 27. listopadu jsme se fotili s vánočním pozadím.

Ve čtvrtek 28. listopadu jsme zhlédli pohádku Cukrářka Barborka v podání divadélka Úsměv. Při pohádce jsme se navnadili na vůni vánočního cukroví a už se moc těšíme, až si nějaké ve školce upečeme.

ŘÍJEN 2019

Měsíc říjen jsme zahájili tématem „ZOO“. Povídali jsme si o zvířátkách ze ZOO, „cestovali“ po světě a na mapě si ukazovali, na kterém světadíle bydlí různá zvířátka, která v ZOO můžeme vidět. A z tématu o zvířátkách jsme přešli k tématu podzim na zahradě, v sadu a v lese. Ovoce a zelenina nás provázela celý měsíc, nejen že jsme si o ovoci a zelenině povídali, ale také jsme ochutnávali a „vařili“ různé dobroty, ať to byl ovocný salát či bramboráky. Opět jsme výtvarničili – malování, stříhání, lepení či modelování nás moc bavilo. Naučili jsme se nové písničky a tanečky, básničky a říkadla. Zahráli jsme si pohádku O veliké řepě, procvičovali jsme všechny naše smysly při různých hrách a zažili spoustu společných radostí z objevování něčeho nového. Na konci října jsme se vydali na vycházku do lesa, kde jsme nejen našli spoustu bedel, ale postavili jsme i domečky pro lesní skřítky.

V úterý 1. října jsme podnikli výlet do ZOO ve Dvoře Králové. Nejprve jsme kolem výběhu se žirafami a zebrami došli k výběhu lvů a odtud jsme se vydali k autobusu, který nás provezl po safari. Tady jsme viděli hodně zvířat a dozvěděli jsme o nich i zajímavé informace. Potom jsme se vydali zpět do „staré“ části ZOO. Po obědě jsme si chvilku pohráli na průlezkách a pak následovala prohlídka dalších zvířat – opic, slonů, krokodýlů. ryb, jaguárů, levhartů… zkrátka ZOO jsme si báječně užili se vším všudy.

V úterý 8. října jsme se vydali na procházku k rybníku Homoláč – probíhal zde výlov ryb. Pozorovali jsme rybáře při práci a ryby jsme si prohlédli v připravených kádích.

Ve středu 9. října za námi přijelo divadlo paní Lhotákové s pohádkou Jak dráček našel kamarády. Pohádka o zvířecích kamarádech byla moc hezká.

ZÁŘÍ 2019

Ve školce jsme se sešli v pondělí 2. září. Tento školní rok bude naši školku navštěvovat 40 dětí, které budou rozděleny do dvou tříd podle věku. Do 1. třídy s názvem Myšičky bude chodit 20 dětí od dvou do čtyř let a do 2. třídy s názvem Ježečci 20 dětí od čtyř do šesti let.

Začátek školního roku se u některých dětí neobešel bez slziček, ale s tím se tak nějak vždycky počítá. Nové děti ale brzy zjistí, že kamarádi dokážou leckdy maminku či tatínka nahradit, nejinak tomu bylo i letos. Všichni brzy zjistili, že ve školce je to moc fajn – je tu spousta hraček, kamarádů a nových věcí… a díky tomu není moc času na stýskání.

V září jsme se věnovali tématům o kamarádech a o rodině, poznávali jsme naši školku a objevovali blízké i vzdálené okolí školky. Seznamovali jsme se s pravidly, která musíme (nejen) ve školce dodržovat, učili se to, jak se k sobě máme navzájem chovat. Školku jsme vyzdobili našimi prvními výtvory a těšili jsme se z toho, jak se nám výtvarná díla povedla. Naučili jsme se nové básničky a písničky, a protože bylo hezké počasí, hodně času jsme strávili venku, ať už na zahradě či procházkami po okolí. S dětmi ze třídy Ježečků dokonce podnikli výlet do Lodína – prošli jsme se po vesnici, podívali se, kde děti bydlí, pohráli jsme si na hřišti a zpátky do školky jsme došli pěšky.

Starší děti začaly jezdit na plavání do hořického bazénu, ve vodě se všem moc líbí a těší se na další a další plavecké radovánky.

V pondělí 9. září za námi přijelo divadlo Koloběžka a zahrálo nám pohádku s názvem Houbařská pohádka. Děti se dozvěděly nejen o houbách, ale také o tom, co se může stát, když se nebudeme v lese chovat podle pravidel.

Ve čtvrtek 19. září jsme ve školce zhlédli krásnou loutkovou pohádku Kašpárkovo království v podání loutkoherce pana Bílka.


 L.Bartoš
2010