Dnes má svátek Oleg 
  
 
O školce
Výchova
Co jsme zažili
Aktuálně
Akce MŠ
Nadstandard
Kontakty
Jídelníček
Fotogalerie
Zaměstnanci
Dokumenty
Projekty
00540889

www.lunatour.cz
www.ucetnictvi-senkova.cz


    Co jsme zažili

ČERVEN 2019

Poslední měsíc školního roku se nesl ve znamení přicházejícího léta, prázdnin a cestování. Zopakovali jsme si vše, co jsme se za celý rok naučili, a protože bylo krásné počasí, hodně času jsme strávili venku na zahradě i na procházkách přírodou. Zkoumali jsme život v trávě, pozorovali změny v přírodě, práci na poli a taky jsme se koupali v novém školkovském bazénku.

První červnový týden strávili některé děti na školce v přírodě v Krkonoších. Naším druhým domovem se na týden stala chata Barborka v Peci pod Sněžkou. Celou dobu nás provázelo krásné počasí a my objevovali Krkonoše ze všech možných úhlů. Za celý týden jsme nachodili 41 kilometrů – a to nepočítáme pobíhání kolem chaty. Podnikli jsme túru ze Sněžky na Pomezní boudy, na rozhlednu na Hnědém vrchu, chodili jsme si hrát do lesa, hledali jsme poklad, absolvovali jsme stezku odvahy, hráli jsme si u Pražské i u Kolínské boudy, učili jsme se orientovat se v mapě… celý týden nám Krkonoš posílal různé úkoly a my je všechny splnili. Už se moc těšíme na školku v přírodě v příštím roce.

Ve čtvrtek 13. června jsme se vydali do lesa s našimi známými myslivci – pány Dobrozemským a Vařekou. Zhlédli jsme práci loveckého psa, dozvěděli se zajímavosti o zvířátkách a pohráli jsme si v lese.

V pátek 14. června se konala noční školka. Počasí nám přálo –s rodiči jsme prošli pohádkovou stezku, poseděli jsme na zahradě a společně jsme opekli buřtíky. A ti nejodvážnější přespali ve školce až do soboty.

V úterý 18. června jsme se na zahradě rozloučili s našimi předškoláky. Všichni, kteří odcházejí po prázdninách do školy, se nejprve představili, poté následovala „volná disciplína“, kdy si děti samy vybraly to, co rodičům předvedou. Na závěr je čekalo pár záludných otázek od paní ředitelky a samotné šerpování. Poté jsme ještě chvíli poseděli na zahradě u kávy a dobrůtek, které nám připravila paní kuchařka.

Poslední letošní akcí byl výlet do Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou. Ten jsme uskutečnili ve středu 26. června. Užili jsme si tu celý den a moc se nám tu líbilo.

Loučíme se s letošním školním rokem, dětem, které odcházejí do prvních tříd přejeme ať se jim ve škole líbí a s ostatními se budeme těšit v září na viděnou 😊

KVĚTEN 2019

Měsíc květen patřil nejprve povídání o rodině a hlavně o mamince. Druhou květnovou neděli slaví totiž všechny maminky svůj svátek, proto jsme si povídali nejen o tom, jaká naše maminka je a jak jí pomáháme, ale také jsme nezapomněli maminkám k jejich svátku vyrobit přáníčko a dáreček (ten jsme předali déle, až na vystoupení pro maminky, ale i tak určitě udělal všem velkou radost). Dalším tématem května byla doprava, bezpečnost (nejen) na silnici a poznávání blízkého i vzdálenějšího okolí (ČR i světa).

Ve čtvrtek 2. května za námi přijela paní fotografka – vyfotili jsme se na památku po jednotlivých třídách a pak i všichni dohromady a některé děti se ještě fotily i samy či se svými kamarády.

V úterý 6. května jsme u zápisu na příští školní rok přivítali nové děti, těší nás zájem o naši školku, a tak budeme mít od září opět plno.

Ve čtvrtek 9. května za námi přijela paní Vlčková a zahrála nám loutkovou pohádku O šípkové Růžence. Paní Vlčková je zkušená herečka, která to s loutkami zkrátka umí – i proto měla pohádka u dětí velký úspěch.

Středa 15. května patřila pohádkám, přesněji výletu do „Pohádkového lesa“. I přes mírně nepříznivé počasí jsme cestu pohádkovým lesem zvládli, na všech stanovištích jsme poctivě splnili všechny pohádkové úkoly a odměnou nám bylo setkání s opravdickou ježibabou u perníkové chaloupky. Ježibaba pro nás upekla i perník, a tak jsme si kromě zážitků vezli domů i něco dobrého na zub.

V úterý 21. května jsme měli stejně jako v dubnu program od firmy Vědátoři, tyto programy jsou zaměřeny na seznamování se s fyzikálními zákony. Dnes jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o barvách a o světle.

28. května jsme měli ve školce besídku (nejen( pro maminky. Děti předvedly svoje vystoupení, které se všem moc líbilo. Na závěr jsme společně zazpívali písničku o maminkách a předali jsme maminkám dárečky.

Poslední květnové pondělí jsme ve školce přivítali divadlo paní Lhotákové, zhlédli jsme pohádku „Jak vodníček uklízel rybníček.“

Květem jsme zakončili výletem na pardubické letiště v pátek 31. 5. Probíhala zde oslava MDD ve spolupráci s armádou a dalšími ozbrojenými složkami - děti si prohlédly armádní techniku, zhlédli policejní zásah se psem, prohlédly si zbraně, vyzkoušely si zdravovědu.... zkrátka - svůj svátek si moc užily.

 

DUBEN 2019

Začátek dubna byl ve znamení zvířátek a mláďátek. Toto téma je dětem velmi blízké a moc je baví. Zvířátka mají mnozí z nás doma a můžeme je pozorovat i při našich procházkách. Nejvíce se nám líbilo na Petrovičkách, kde jsme si z blízka prohlédli mnoho zvířátek, ale nejvíce nás zaujala malá kůzlátka. O zvířátkách jsme si zazpívali, naučili se básničky, kreslili jsme je a zvířátek byly plné i různé úkoly, které děti dostávaly. Nezapomněli jsme se věnovat také svátkům jara. Velikonočně jsme si vyzdobili školku, seznámili jsme se s tradicemi, vyrobili si i výzdobu domů a vydali se na koledu po Petrovicích.

V úterý 2. dubna se Ježečci vypravili do ZŠ ve Skřivanech. Navštívili jsme první třídu a společně s prvňáky jsme si vyzkoušeli, jaké to je být školákem. Učili jsme se „číst, psát a počítat“ – vše samozřejmě bylo přizpůsobeno našim věkovým možnostem. Závěrečná hodina patřila tělocviku – tady jsme se vyřádili při opičí dráze úplně všichni.

V pátek 12. dubna jsme měli ve školce program od firmy Vědátoři. Děti se jednoduchou a pro ně srozumitelnou formou seznamují s fyzikálními zákony – dnešní povídání a pokusy byly zaměřeny na vodu a děti se dozvěděly mnoho zajímavých věcí… Na závěr si dokonce vyrobily vlastní zmrzlinu.

Úterý 16. dubna patřilo Velikonocům – dopoledne jsme se vydali koledovat po Petrovicích a odpoledne jsme si společně s rodiči vyrobili dekorace na velikonoční dílně.

Ve středu 14. dubna za námi přijelo divadlo Úsměv – tentokrát nám herečky zahrály pohádku s názvem „Jak malovali vajíčka“. Jak už název napovídá, jednalo se o velikonoční pohádku.

V pondělí 29. dubna jsme si zazpívali a zatleskali společně s paní Čemusovou při hudebním představení O ptačím sněmu – společně jsme přivolávali ptáčky, poznávali jejich hlásky a poslouchali, zda jednotlivé opeřence poznáme v ptačím orchestru.

Úterý 30. dubna bylo zasvěceno čarodějům a čarodějnicím… venku jsme vařili lektvary, společně čarovali, tančili čarodějné tance a vyzkoušeli si třeba let na koštěti. A nechyběly ani tradiční buřtíky k svačině, opečené na čem jiném než na čarodějném ohni.

BŘEZEN 2019

Na první jarní měsíc jsme se všichni moc těšili. Už na začátku března začalo sluníčko vytahovat svými paprsky některé kytičky z hlíny – u školky jsme mohli pozorovat třeba sněženky či modřence. I témata pro tento měsíc byla vyloženě jarní, kromě prvního březnového týdne, kdy jsme se věnovali tématu pohádky. Povídali jsme si o jaru, o tom, co se děje v přírodě, o počasí, o oblékání, o změnách v přírodě. Mnoho změn jsme mohli pozorovat přímo při pobytu venku – ať už na zahradě, nebo na vycházkách. O jaru jsme si také zazpívali, naučili se jarní písničky i tanečky a školku oblékli do jarního hávu.

Pro Ježečky byla velkou akcí měsíce účast na přehlídce mateřských škol s názvem Mateřinka. Pro letošní rok si děti nacvičily vystoupení s názvem Tři bratři.  Více než měsíc děti pilně trénovaly svoje vystoupení, které předvedly veřejnosti v divadle v Novém Bydžově 19. a 20. března.

V pátek 8. března jsme se ve školce sešli všichni v pyžamu – ne, nezapomněli jsme se ráno převléknout, čekal nás pyžamový karneval. Ten jsme si užili s písničkami i různými soutěžemi, kde vyhrál každý.

V pondělí 11. března jsme zhlédli krásnou hudební pohádku Zpívající koťata, kterou nám zahrála Alena Kubínová. Představení se všem moc líbilo.

Ve středu 27. března za námi přijel se svým loutkovým divadélkem pan Polehňa, který nám zahrál pohádku Tajemství pohádkové knížky.

ÚNOR 2019

Měsíc únor jsme prožili ve znamení zdraví a zdravého životního stylu. Povídali jsme si o lidském těle, zaměřili se na to, co je pro tělo důležité. Tématy byla zdravá strava, pohyb a prevence proti návykovým látkám. Spoustu věcí jsme si také prakticky vyzkoušeli – zjistili jsme třeba to, jakou má kdo barvu očí, kdo je vyšší, kdo má delší prsty nebo nohy. „Uvařili“ jsme si pár zdravých jídel a tělo udržovali v pohybu při cvičení či vycházkách.

Hned první únorový týden jsme zhlédli dvě pohádky. První ve čtvrtek 7. února, kdy za námi přijelo divadlo Úsměv s pohádkou Malované písničky. U této pohádky jsme si i zazpívali společně s herci. V pátek 8. února nám maňáskové divadlo paní Lhotákové zahrálo pohádku Zimní radovánky veverky Zrzečky.

Naše těla jsme pořádně procvičili při návštěvě zábavního parku Tongo. Celé dopoledne jsme společně s kamarády ze školky v Malšově Lhotě řádili na průlezkách, trampolínách, klouzačkách, tříkolkách či fotbalovém hřišti. V Tongu jsme si to všichni moc užili.

Ve středu 20. února za námi přijelo divadlo Koloběžka s pohádkou Cirkus na kolečkách. Legrační příběh o lvíčkovi, který se z cirkusu dostal až za svojí maminkou zpátky do Afriky, se všem moc líbil.

LEDEN 2019

Máme tu nový rok 2019. Jaký bude a co nového nám přinese? Uvidíme a budeme doufat, že to bude vše jen dobré.

Měsíc leden je ve znamení zimy. I my ve školce jsme si o zimě a se vším, co s ní souvisí, povídali. Provázela nás témata „Paní zima kraluje“, „Počasí“, Zvířátka v zimě“ a „Sportujeme“. Sněhu sice moc venku moc nenapadlo, ale i tu trošku jsme využili k sáňkování a bobování na naší zahradě. A díky mrazům na konci ledna jsme si užili i klouzání po zamrzlých kalužích i horním petrovickém rybníčku.

Velkou novinkou pro naši školku byl letošní premiérový lyžařský kurz, na který jezdilo 15 dětí. Ty se pod vedením zkušených instruktorů učily lyžovat v areálu Kebrlák u Vrchlabí. Některé děti již lyžovaly předtím, ty byly v družstvu pokročilých. První dny jezdily na vleku a ty další už zvládly cestu na lanovce (s vyvážením dětí pomáhaly i paní učitelky) a sjely celou sjezdovku. Do pátku se základům lyžování naučili úplně všichni – už ve čtvrtek nám všechny děti dokázaly vyjet na vleku a sjet kopec. V pátek uspořádala lyžařská škola karneval a na ukončení týdne děti dostaly za svoje snažení diplom a odměnu. I počasí nám přálo – sluníčko sice svými paprsky šetřilo, ale sněhu bylo dostatek (největší příděl sněhu byl v úterý ráno – naštěstí jsme i přes sněhovou nadílku cestu do hor hravě zvládli). Určitě lyžování zopakujeme i v dalších letech.

 

PROSINEC 2018

Poslední měsíc roku je tady. S ním přichází advent, různé lidové tradice a nejkrásnější část roku – Vánoce. I my ve školce jsme se na ně na začátku měsíce moc těšili, ale před námi byla ještě spousta dalších věcí, které jsme museli zvládnout.

Povídali jsme si o adventu a Vánocích a přiblížili jsme si různé lidové zvyky, které jsou spojeny s tímto krásným obdobím. Celou školku jsme vyzdobili tak, jak se na adventní období sluší a patří. Pilně jsme nacvičovali naše vánoční vystoupení, ale nezapomněli jsme ani na další činnosti, které jsou potřeba pro to, abychom se naučili nové věci. A protože s obdobím Vánoc souvisí i cukroví, stihli jsme i upéct.

Nejprve nás ve školce čekala „čertovsko – andělská školka“. Ve středu 5. prosince nepřišly do školky děti, ale malí andílci a čertíci. Ti plnili různé úkoly, tancovali, zpívali a hráli různé hry. Za odměnu je potom navštívil opravdový Mikuláš s čertem a andělem, který přinesl dětem za jejich celoroční snažení malý dárek. Společně jsme si zazpívali a nechybí ani fotka na památku. Ačkoli někteří se neubránili slzičkám (i když jsme si říkali, že kdo je hodný, bát se nemusí), nakonec všechno dobře dopadlo a do příštího soku máme předsevzetí, že na sebe budeme hodní a budeme hlavně dodržovat všechna předem dohodnutá pravidla.

V pátek 7. prosince jsme se prostřednictvím pohádky dozvěděli, jak se slaví vánoční svátky u samotného Krakonoše. Pohádku Krakonošovy Vánoce nám přijelo zahrát divadélko Úsměv.

Ve čtvrtek 13. prosince jsme se s paní Chocovou naučili písničku o Sněhulákovi a povídali jsme si o všem, co se zimou a sněhuláky souvisí.

Vyvrcholením prosincových akcí byla vánoční nadílka – Ježíšek navštívil naši školku v úterý 18. prosince. Pod stromečkem našly děti mnoho dárků – stavebnice, kočárek, knížky, různé hry… byla toho opravdu velká hromada.

A hned stejný den odpoledne jsme rodičům i prarodičům zahráli „Příběh o narození Ježíška“. Příběh plný vánočních písní a koled měl velký úspěch, však jsme si dali velkou práci, než jsme jej nacvičili. Ale potlesk byl pro nás tou největší odměnou… A protože jsme si tento příběh nemohli nechat jen pro sebe, uspořádali jsme hned druhý den vystoupení pro naše sousedy z Petrovic i okolí. Naše vystoupení se všem moc líbilo a nám nezbývá, než se těšit na Vánoce strávené doma v kruhu našich nejbližších….

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2019 😊

 

LISTOPAD 2018

V listopadu jsme se věnovali tématům o přírodě a protože se blížil advent, ke konci měsíce jsme se zaměřili i na toto období, zejména jsme se začali chystat na návštěvu Mikuláše, anděla a čerta.

Hned na začátku měsíce jsme se ale ještě věnovali stoletému výročí založení naší republiky, které jsme oslavili 28. října. Povídali jsme si o ČR – jaké máme hlavní město, prohlíželi jsme si vlajku, státní znak i některé české pamětihodnosti. Společně jsme vyrobili velkou vlajku naší republiky a ozdobili jsme si s ní naše schodiště.

Podzim začíná v listopadu svlékat stromům jejich šaty a zvířátka se intenzivně začínají připravovat na zimu. Básničky, písničky i pohádky jsme proto volili k tomuto tématu. I naše vycházky do přírody, kam jsme se mimochodem museli už více obléknout, byly v duchu podzimu a pomalu přicházející zimy. Na polích i loukách jsme často pozorovali srnky a zajíce, povídali jsme si o tom, jak zvířátkům v zimě můžeme pomoci s krmením a také jsme nezapomněli na ptáčky – někteří již odletěli za teplem, ale spousta jich přes zimu zůstává v našich končinách a o ty se budeme v zimě starat. Na oknu i na zahradu jsme jim připravili krmítko a těšíme se, jak je budeme v zimě pozorovat.

Ve středu 14. listopadu jsme se vydali na náš tradiční výlet na výstavu vláčků v Hradci Králové. Z Hořic do HK a zpět jsme jeli vlakem – pro děti to byl velký zážitek. Cestou jsme pozorovali krajinu a povídali si o vláčcích. Na výstavě jsme si prohlédli různé modely vlaků, splnili jsme pár úkolů a prošli se i po hlavním nádraží, kde jsme viděli opravdové vlaky. Čekání na zpáteční spoj jsme si zkrátili v Auparku v dětském koutku, kde jsme se nasvačili a využili ke hrám prolézačku.

Ve čtvrtek 23. listopadu absolvovali plaváčci poslední plaveckou hodinu v hořickém bazénu – kromě závodů měli dostatečný čas k využití všech možných vodních pomůcek a vyřádili se i při puštěných vodních atrakcích.

ŘÍJEN

V říjnu přišel podzim a podle toho vypadaly i činnosti v naší školce. Povídali jsme si o ovoci a zelenině, o tom, co roste na poli, v lese a jaký z toho všeho máme užitek. A protože ovoce a zeleninu je třeba ochutnat, zahráli jsme si na kuchaře a vařili. Školkou se linula vůně zeleninových hranolek, dýňové polévky či jablečného koláče… tohle všechno jsme zvládli uvařit my za pomoci paní učitelky.

Výtvarná dílka z tohoto období nesla typické podzimní barvy. Oranžová, žlutá, červená, hnědá… tyto barvy nás nejvíc provázely při hře na malíře, ale také při toulkách přírodou. Nohy nás donesly na polní cesty, kde jsme pozorovali práci traktorů i řepných kombajnů, vydali jsme se také do lesa a donesli zvířátkům dobrůtky ve formě ovoce, zeleniny a tvrdého pečiva. V lese jsme postavili domečky a pohráli si s přírodninami.

Školkou zněly písničky a básničky o jablíčkách, o houbách, o zvířátkách i o počasí. Často jsme je doprovázeli tleskáním, dupáním i hrou na různé rytmické nástroje. Naučili jsme se i pár tanečků a velkou legraci si užili při tancování mazurky.

Součástí práce u starších dětí se stává interaktivní tabule… děti plní různé úkoly a rozvíjí tím dovednosti, které později zužitkují jakožto školáci. Zároveň se přiměřenou formou seznamují s technikou, kterou jsme obklopeni ze všech stran, a život bez ní si lze už jen těžko představit.

A jaké akce jsme měli v říjnu? V úterý 2. října jsme zhlédli krásnou pohádku „O strašidle z dubového lesa“ v podání loutkoherce pana Peřiny. V pondělí 8. října za námi přijela paní Kvasničková se svým canisterapeutickým psem. Další pondělí, 15. října, nás navštívili policisté – kynologové z Hradce Králové. Předvedli nám práci se svými čtyřnohými miláčky a popovídali o své práci. Na závěr si děti mohly vyzkoušet figurantský oblek a rukáv. Poslední akcí bylo divadelní představení divadélka Úsměv v pondělí 22.října, pohádka se jmenovala O švadlence Elišce.

ZÁŘÍ 2018

V novém školním roce jsme se společně sešli v pondělí 3. září. Přivítali jsme nové kamarády a prohlédli si změny ve školce - přes prázdniny se malinko rekonstruovalo a v dolní umývárně máme dvě nová umyvadla a krásný sprchový kout. V letošním roce bude do školky chodit celkem 40 dětí, což je úplné maximum, které naše školka může pojmout.

V září jsme se věnovali tématům „Kamarádi“, „Naše školka“ a „Rodina“. Novým kamarádům jsme pomohli v tom, aby se jim u nás líbilo a aby poznali, jak to ve školce chodí. Školku jsme vyzdobili různými výkresy a dalšími výrobky, naučili jsme se nové básničky a písničky. Mladší děti hodně poznávali nové věci prostřednictvím her, starším ke hraní pomalu přibývají různé úkoly a povinnosti, kterými se nenásilně připravují na to, že někteří příští rok usednou do školních lavic. Hezkého zářijového počasí jsme využili nejen k pobytu na naší zahradě, ale také k procházkám po Petrovicích a okolí.

Někteří z nás začali s plaveckou výukou v bazénu v Hořicích. Čeká nás celkem deset lekcí a my se moc těšíme, co nového se ve vodě naučíme. A na koho letos nezbylo místo, určitě bude jezdit plavat příští rok. Také opět trénujeme ve školce judo pod vedením pana Hnáta.

Pobyt ve školce jsme si v září zpestřili divadlem a výletem. V pondělí 17. září za námi přijel pan Polehňa se svým loutkovým divadélkem a představením s názvem „Kluci z pohádek“. Zhlédli jsme dvě klasické pohádky – O Budulínkovi a O Smolíčkovi. Ve středu 26. září jsme se společně s dětmi ze školky ze Stračova vydali do ZOO ve Dvoře Králové. Počasí nám přálo. Sice se malinko ochladilo, ale slunečné počasí s modrým nebem nad hlavou bylo na procházku ZOO naprosto ideální. Líbila se nám úplně všechna zvířátka, ale největší úspěch měly tradičně opice a žirafy. Ty jsme dokonce viděli z bezprostřední blízkosti. Prohlédli jsme si i „africkou vesnici“ a před odjezdem jsme si ještě stihli zařádit na průlezkách. Výlet se vydařil a za rok jej určitě opět zopakujeme… září je totiž na návštěvu ZOO úplně nejlepší cheeky

 

 L.Bartoš
2010