Dnes má svátek Albert

Co jsme zažili

ŘÍJEN 2017

Týden od 2. do 6. 10.

Týden jsme věnovali exotickým zvířatům, protože jsme měli na úterý naplánovaný výlet do ZOO ve Dvoře Králové (společně s MŠ Stračov). Počasí nám však nepřálo, na celý den hlásili déšť a tak jsme se rozhodli změnit cíl výletu. Navštívili jsme obří akvárium v Hradci Králové, kde jsme si prohlédli různé druhy ryb. Největší zážitek měly děti z podvodního tunelu – ryby pluly nad námi a my je mohli pozorovat ze všech stran. Po návštěvě akvária jsme se vypravili do přírodovědného centra při ZŠ Bezručova. Viděli jsme mnoho druhů zvířat – papouška, ještěrky, hady, želvy, myši… Některá z nich jsme si mohli i pohladit a vyfotit se s nimi. A aby toho nebylo málo, v pondělí jsme ve školce přivítali loutkové divadlo s pohádkou, Jak si dráček našel kamarády.

Týden od 9. do 13. 10.

Věnovali jsme se tématu podzim v lese. Hned v pondělí jsme se vypravili na delší procházku, která měla cíl právě v lese – i malé děti cestu bez problémů zvládly. Les nabízí spoustu možností k různým činnostem - děti stavěly domečky, sbíraly listy a navlékaly je na sebe, hrály si s přírodninami… Učili jsme se o lese básničky a písničky, četli pohádky s tímto tématem. Školku jsme si vyzdobili našimi výtvory, které mají nějakou souvislost s lesem.

Týden od 16. do 20. 10.

Z lesa jsme se přesunuli na pole – téma týdne znělo podzim na poli. V pondělí jsme zhlédli pohádku „Kubův bolavý zoubek“ a od úterka jsme každý tvořili – využili jme k tomu polní plodiny - brambory (bramborová tiskátka, ježečci z brambor…) a kukuřici, ale nezapomněli jsme ani na tradiční výtvarné materiály - modelínu, pastelky a barvy… Ježečci využili různé materiály i k dalším činnostem, např. k počítání. Děti také hodně bavilo stavění obrázků z kaštanů.

Týden od 23. do 27. 10.

Provázelo nás téma o strašidlech. Vyráběli jsme strašidýlka, malovali a vyřezávali dýně, učili jsme se strašidelné písničky a trošku se báli při strašidelných pohádkách. Ve středu jsme si zahráli ne na strašidýlka, ale na opraváře aut. Navštívili jsme servis automobilů Volvo a Renault, kam nás pozvali rodiče Kryštůfka Hrona (oba tu pracují). Prohlédli jsme si dílnu, starší děti se na chvíli staly opraváři aut. Mladší děti si servis prohlédli a byla pro ně připravena pohádka o autech. A taky jsme se všichni svezli po areálu opravdovým velikánským kamionem!!! Exkurze se nám moc líbila a děkujeme Hronovým za organizaci.

ZÁŘÍ 2017

Týden od 4. do 8. 9.

První týden ve školce jsme seznamovali s novými kamarády, kteří začali nově chodit do školky.  Také jsme se seznámili se skřítkem Matýskem, který nás bude celým školním rokem provázet. Zavzpomínali jsme také na prázdniny – děti vyprávěly o tom, která místa navštívily a co vše zažili. Školku zdobí první dětská výtvarná dílka a noví kamarádi si celkem rychle zvykají na nové prostředí i kamarády.

Týden od 11. do 15. 9.

V tomto týdnu jsme si společně vytvořili pravidla chování v naší školce. Už víme, co se ve školce smí a nesmí dělat a že je potřeba tato pravidla dodržovat. Povídali jsme si o tom, kde bydlíme, s kým bydlíme a kam chodíme do školky. Chystali jsme se na sobotu 16. 9., kdy jsme společně s veřejností oslavili 40 let od otevření naší mateřské školy. I když nám počasí moc nepřálo, vše se nakonec vydařilo. Po úvodním slovu paní ředitelky a pana starosty zavzpomínala na dobu otevření MŠ první ředitelka paní Helena Krejčová. Potom vystoupily děti z naší MŠ – představení „Kominíci“ zvládly i v malém počtu na výbornou. Po dětech přišel na řadu kouzelník – ten k velké radosti zapojil do kouzlení i děti. Lidové tradice a zvyky nám připomněl folklorní soubor Červánek z Hradce Králové, kde tančí a zpívají i dva naši školkoví absolventi – Bára Červenková a Toník Horák. Na závěr zájemci zhlédli divadelní představení „Krakonošova houbovka“ v podání hereček z divadla Úsměv. Celé odpoledne byl k dispozici skákací hrad a všichni návštěvníci měli po celou dobu k dispozici nápoje i bohaté občerstvení. Celá akce měla pozitivní ohlasy a všem, kteří se na ní podíleli, patří velký dík.

Týden od 18. do 22. 9.

Navázali jsme na minulý týden a povídali jsme si o školce a kamarádech. Kamarády jsme si i nakreslili a naučili se o nich básničku. Nezapomněli jsme ani na zpívání, modelování a Ježečci začali pracovat s interaktivní tabulí. Hráli jsme si venku na zahradě, kde máme nový altán a také se vypravili na procházku po Petrovicích a okolí. V pátek proběhla první hodiny plavání.

Týden od 25. do 27. 9.

Tento týden se díky státnímu svátku a pátečnímu uzavření školky zkrátil na tři dny. Protože je hodně dětí nemocných, trávily všechny děti z obou tříd čas pohromadě. Týden se nesl ve znamení ovoce a zeleniny – kromě povídání, malování a zpívání jsme si hráli i na kuchaře a pekaře, což všechny děti moc bavilo. Ochutnávali jsme ovoce a zeleninu, upekli si ovocnou placku a připravili těsto na bramboráčky. Ty jsme si pak s pomocí paní učitelky usmažili a potom všechno snědli - byla to velká mňamka.

L.Bartoš