Dnes má svátek Zbyněk

www.ucetnictvi-senkova.cz

Co jsme zažili

ŘÍJEN 2020

Měsíc říjen se nesl ve znamení ovoce, zeleniny a dalších podzimních plodů – nezapomněli jsme ani na houby, šípek a na vycházce jsme ochutnali i trnky. Toto téma nabízí velké kreativní využití nejen v oblasti výtvarného zpracování, ale také v oblasti opravdového vaření či pečení. Děti se přímo seznamují s tím, co vše je možné z podzimních plodů uvařit či upéct. Přitom poznávají další nezbytné suroviny (mouka, cukr, vajíčko apod.), učí se o tom, kde se tyto suroviny berou a rozšiřují si svoje znalosti. Samotnou kapitolou jsou dovednosti dětí, které si při vaření vyzkoušejí a zdokonalují. Krájení (ano, krájíme opravdovým nožem), strouhání, míchání… to vše si děti mohly vyzkoušet při přípravě různých pokrmů. Samozřejmostí je to, že dodržujeme nejen hygienická, ale i bezpečnostní pravidla – nicméně dáte-li dětem důvěru např. při krájení nožem, buďte si jisti, že i ony si dají velký pozor na to, jak s nožem pracovat. A co že všechno jsme s dětmi uvařili či upekli? Perník s jablíčky, švestkové buchty, zeleninové hranolky, bramboráčky a švestkové knedlíky – tohle vše děti bravurně zvládly. A kromě toho se naučily nové básničky a písničky, odnesly si nové poznatky o různých věcech z různých oblastí a nechybělo ani cvičení či vycházky do podzimní přírody.

Na konci října se bohužel díky onemocnění covidem u jedné zaměstnankyně MŠ dostala naše školka do karantény, museli jsme MŠ na týden uzavřít. Nákaza se po otestování potvrdila i u dvou dětí, ale všichni nemoc zvládli s lehkým průběhem.

Vládní opatření v souvislosti s onemocněním covid nám omezilo naši plaveckou aktivitu – od 8. října se uzavřely bazény a děti stihly i se zářím „odplavat“ pouze 3 lekce. Snad to v listopadu alespoň částečně doženeme…

Ve čtvrtek 1. října přijelo do školky divadlo Úsměv s loutkovou pohádkou Krakonošova houbovka.

Ve čtvrtek 8. října k nám zavítalo další divadlo, tentokrát děti zhlédly pohádku Jak se veverka Zrzečka chystala na zimu v podání divadla Ivany Lhotákové.

Ve středu 21. 10. jsme měli program s názvem Broučci. Děti se seznámily s různými druhy hmyzu, dozvěděly se o nich mnoho zajímavých informací. V průběhu povídání si zahrály na cvrčka (hra na housle) i na světlušky (běhání se světýlkem). Postupně si na pěti stanovištích vyzkoušela různé dovednosti a seznámily se s novými poznatky o broučcích a hmyzu. Tento projektový den byl velmi zdařilý a děti byly opravdu velmi nadšené.

ZÁŘÍ 2020

Prvního září připadlo letos na úterý. Tento den jsme se ve školce společně setkali nejen s kamarády z předchozích let, ale přivítali jsme i kamarády nové. Sem tam ukápla nějaká ta slzička, ale děti brzy přišly na to, že ve školce je to i bez mamky a bez taťky moc prima – kde jinde najdete tolik nových hraček a kamarádů 😊

Tento školní rok bude naši školku navštěvovat 40 dětí, které budou rozděleny do dvou tříd podle věku. Do 1. třídy s názvem Myšičky bude chodit 18 dětí od dvou do čtyř let a do 2. třídy s názvem Ježečci 22 dětí od čtyř do šesti let.

V září se tradičně věnujeme tématům o naší školce, o kamarádech a seznamujeme se s pravidly. Letošní září bylo ještě navíc ve znamení zvířátek (díky výletu do zooparku) a v posledním zářijovém týdnu jsme se začali věnovat ovoci a zelenině – děti u Ježečků si prožily celý týden ve znamení jablíček, kdy nechybělo ani pečení štrůdlu. Děti se naučily první básničky a písničky, nechybělo cvičení, kreslení, malování barvami či modelování. Hodně jsme si s dětmi povídali o různých věcech, a protože venku vládlo pěkné počasí, trávili jsme spoustu času na naší školní zahradě nebo na vycházce po okolí.

Starší děti začaly jezdit na plavání do hořického bazénu, bohužel díky karanténě, kterou v bazénu měli, se zahájení plaveckého výcviku o 14 dní opozdilo (první hodina proběhla 21. září). Snad děti vše doženou.

V pátek 11. září jsme ve školce zhlédli pohádku Kašpárek a Kalupinka v podání loutkoherce pana Polehni. Klasická loutková pohádka zaujala i malé děti.

Ve středu 16. září jsme se vydali na výlet do zooparku ve Stěžerách. Prohlédli jsme si zvířátka ve vnitřní i venkovní expozici, společně jsme některá z nich nakrmili a o zvířátkách jsme se dozvěděli i spoustu zajímavých věcí. Počasí nám přálo, a tak jsme v zooparku vydrželi celé dopoledne, ani se nám zpět do školky nechtělo.

L.Bartoš